To torment and tease those of us – and by “those of us” here, i mean “every Euroball fan” – who can’t wait for the Euroleague, Eurocup, and FIBA EuroChallenge championship draws set for Wednesday at 1pm CET, FIBA Europe and Euroleague yesterday released the names of the participating clubs in the three competitions.

And now, the list!

(But first, a quick primer brought to you by FIBA Europe:

•  The Euroleague regular season will feature 24 teams. Twenty-two teams qualify directly into the Euroleague, with the remaining two teams to be determined by an eight-team, two-round tournament.

•  The Eurocup regular season will feature 32 teams. The six teams who fail to qualify for the Euroleague will remain in Eurocup, joining 18 teams who qualify directly, and eight teams who will qualify via the 16-team Eurocup qualifying round.

•  The eight teams who do not progress past the Eurocup qualifying round will join the 24 teams already qualified for The FIBA EuroChallenge listed below.

End primer.)

Euroleague regular season – automatically qualified
Cibona Zagreb (Croatia)
Asvel Lyon Villeurbanne (France)
EWE Baskets Oldenburg (Germany)
Olympiacos Piraeus (Greece)
Panathinaikos Athens (Greece)
Maccabi Electra Tel Aviv (Israel)
Armani Jeans Milano (Italy)
Virtus Roma (Italy)
Montepaschi Siena (Italy)
Lietuvos Rytas (Lithuania)
Zalgiris Kaunas (Lithuania)
Asseco Prokom (Poland)
CSKA Moscow (Russia)
BC Khimki Moscow Region (Russia)
Partizan Belgrade (Serbia)
Union Olimpija Ljubljana (Slovenia)
Real Madrid (Spain)
Regal FC Barcelona (Spain)
Tau Ceramica (Spain)
Unicaja (Spain)
Efes Pilsen Istanbul (Turkey)
Fenerbahce Ulker Istanbul (Turkey)

Euroleague qualifying round
Alba Berlin (Germany)
Entente Orleanaise Loiret (France)
Maroussi Costa Coffee (Greece)
Benetton B. Gioco Digitale (Italy)
Spirou Basket (Belgium)
BK Ventspils (Latvia)
Aris Thessaloniki (Greece)
Le Mans Sarthe Basket (France)

EuroCup regular season – automatically qualified
KK Zadar (Croatia)
CEZ Basketball Nymburk (Czech Republic)
Cholet Basket (France)
SLUC Nancy Basket (France)
Telekom Baskets Bonn (Germany)
Angelico Biella (Italy)
BC Siauliai (Lithuania)
PGE Turow Zgorzelec (Poland)
UNICS Kazan (Russia)
BC Triumph Lyubertsy (Russia)
Spartak St. Petersburg (Russia)
Hemofarm (Serbia)
KK Crvena Zvezda (Serbia)
DKV Joventut (Spain)
CB Gran Canaria (Spain)
Turk Telekom (Turkey)
Galatasaray Cafe Crown (Turkey)
BC Azovmash Mariupol (Ukraine)

Eurocup qualifying round
WBC Kraftwerk Wels (Austria)
Dexia Mons-Hainaut (Belgium)
Apoel Nicosia (Cyprus)
Chorale Roanne Basket (France)
Brose Baskets (Germany)
Panellinios B.C. (Greece)
Hapoel Jerusalem (Israel)
VEF Riga (Latvia)
Bancatercas Teramo (Italy)
KK Buducnost m:tel (Montenegro)
EclipseJet Amsterdam (Netherlands)
Dynamo Moscow (Russia)
Pamesa Valencia (Spain)
Bilbao Basket (Spain)
Besiktas JK Cola Turka (Turkey)
BC Donetsk (Ukraine)

FIBA EuroChallenge Regular Season – automatically qualified
Aalstar (Belgium)
Antwerp Giants (Belgium)
Liege (Belgium)
Minsk (Belarus)
Zagreb (Croatia)
Cedevita (Croatia)
Proteas EKA AEL (Cyprus)
Keravnos (Cyprus)
Kalev (Estonia)
Tartu Rock (Estonia)
Gravelines (France)
Chalon (France)
Strasbourg (France)
Gottingen (Germany)
Artland Dragons (Germany)
Scavolini Spar Pesaro (Italy)
Eiffel Towers (Netherlands)
Ploesti (Romania)
Rostov (Russia)
Krasnoyarsk (Russia)
CSK VVS Samara (Russia)
Banvit (Turkey)
Khimik (Ukraine)
BC Kyiv (Ukraine)

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,